news-details

Çin'den Kore Yarımadası'ndaki gerginliği azaltma çağrısı

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, Kore Yarımadası’nda gerginliğin tırmanmasına yol açabilecek ifade ve girişimlerden kaçınılması çağrısında bulundu.

Geng Shuang, dün BM Güvenlik Konseyi’nde Kuzey Kore’deki insan hakları sorununa ilişkin olarak düzenlenen oturumda, tüm tarafları itidalli ve temkinli davranmaya çağırdı.

Geng ayrıca, Kore Yarımadası’nda gerginliğin artmasına neden olabilecek her türlü ifade ve girişimlerden kaçınılması ve yarımadadaki barış ve istikrarı korumak için birlikte çaba harcanması çağrısı yaptı.

Geng, ABD gibi Batılı ülkeler bölgedeki barış ve istikrar, Kuzey Kore’deki insan hakları durumu ve Kuzey Kore halkının refahı gibi konuları gerçekten önemsiyorsa, bu ülkelerin diyaloğun yeniden başlatılmasını hızlandırmak için harekete geçerek provokasyonlardan vazgeçmesi, Güvenlik Konseyi’nin Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımlarda düzenleme yapmasını desteklemesi ve Kuzey Kore’deki insani durumun kötüleşmesine neden olan tek taraflı zorlayıcı önlemleri derhal kaldırması gerektiğini belirtti.

Geng, Çin’in Kore Yarımadası’na komşu ve sorumlu bir büyük ülke olarak, ilgili tüm taraflarla sıkı temaslarda bulunmaya devam ederek, Kore Yarımadası sorununu siyasi yollarla çözmek ve yarımadada uzun vadeli barış ve istikrarı sağlamak için yapıcı rol oynamayı sürdürmeye hazır olduğuna dikkat çekti.

  Hibya Haber Ajansı