Başkent Beijing’in yüzde 44.6’sı ormanlık alan olacak

Beijing yerel yetkilileri, kentin 2021 yılında kentsel ekolojik yapıyı desteklemek amacıyla 26 adet eğlence parkı oluşturmayı öngörüyor.

Beijing yerel yetkilileri, kentin 2021 yılında kentsel ekolojik yapıyı desteklemek amacıyla 26 adet eğlence parkı oluşturmayı öngörüyor. Başkentin Bahçecilik ve Peyzaj Dairesi Müdürü Deng Naiping, yeni parkların Fengtai, Haidian ve Shunyi idari bölgelerinde yer alacağını açıkladı.
 
Kentin tümünde parkların ve yeşil alanların kaplayacağı yüzölçümü, 2021 yılında 500 metrelik bir yarıçap dahilinde yüzde 87 kadar olacak. Bu, kentin her bir sakini için, kişi başına düşen park ve yeşil alanın 16,6 metrekare tutacağı anlamına geliyor. 
 
Öte yandan başkent, ayrıca dört adet kent ormanı ile çok sayıda küçük veya mini park ve yeşil alan da inşa edecek. Deng’in belirttiğine göre bu yıl kentte, sakinlerin yeşillikler içinde yürüyüş ve egzersiz yapmaları için toplam yüz kilometre uzunluğuna patikalar oluşturulacak. 
 
Beijing kentine 2021 yılında toplam 10 bin 667 hektar orman ve 400 hektarlık kentsel yeşil alan eklenmiş olacak. Böylece başkentin, kentsel bölgeler dahilinde kapladığı ormanlık alanın oranı yüzde 44,6’ya ve yeşil alanların oranı ise yüzde 49’a ulaşacaktır.  

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Okunma