news-details

Piyasalar ABD görünümünü değerlendirirken Avrupa hisse senetleri düştü

Stoxx 600 endeksi Londra'da sabah 9:45'te yüzde 0,6 düşerek Çarşamba günkü güçlü kazançlarından geri çekildi. Çoğu sektör kırmızıda işlem görürken, otomobil hisseleri yüzde 2,2 düşüşle dört ayın en düşük düzeylerine gerileyerek kayıplara öncülük etti.

Zor durumdaki Fransız IT grubu Atos'un hisseleri, danışmanlık birimi Worldgrid'in satışını duyurduktan sonra önce yüzde 14 düştü, ardından tekrar yeşile döndü. Şirket bu hafta, mevcut hissedarları büyük ölçüde sulandıracak bir kurtarma anlaşmasını kabul etti.

Para transfer platformu Wise'ın hisseleri, İngiliz fintech'in tüm yıl sonuçlarının bir parçası olarak büyüme ve marj beklentilerini düşürmesinin ardından yüzde 15 değer kaybetti.

Bu arada küresel yatırımcılar, Fed'in Çarşamba günü federal fon oranını yüzde 5,25 ila yüzde 5,5'te tutma ve bu yıl yalnızca bir faiz indirimi öngörme kararını analiz ediyor.

Bu hamle ABD'de açıklanan son enflasyon verisinin ardından geldi; tüketici fiyat endeksi Mayıs ayında aynı kaldı ve Dow Jones'un aylık yüzde 0,1'lik artış tahmininden daha düşük gerçekleşti. Enflasyon ölçütü yıllık bazda yüzde 3,3 artarak beklentilerin altında kaldı.

Fed'in toplantı sonrası açıklamasında, “Enflasyon geçtiğimiz yıl boyunca azaldı ancak yüksek seyretmeye devam ediyor” denilerek son açıklamadaki ifadeler yinelendi.
 

  Hibya Haber Ajansı